Dedektör Seçimleri

All for Joomla All for Webmasters

Dedektör Seçimleri

Sahip olduğu kullanım alanına göre yapı ve tasarım bakımından farklı olmasından dolayı dedektör kullanımlarında amaç oldukça büyük önem taşımaktadır. Metallerin ayrılmasında da kullanılan elektronik sistem ile bulunması istenen malzemeler seçilmektedir. Altın, gümüş ya da mayın gibi yer altında bulunabilecek malzemelerin tespit edilmesinde özelliklerine göre ayrılmakla birlikte sahip olduğu mesafe, ölçüm, netlik ve kesinlik ayrımları olmaktadır. Dedektörlerin kullanılmasıyla oksit gazının tespit edilmesi de mümkündür. Ancak tüm özelliklerin aynı cihazda bulunma ihtimali de oldukça düşüktür. Bundan dolayı seçimlerde özellikler ve kullanım alanları belirleyici olmaktadır.

Endüstri amaçlı kullanılan çeşitlerin yanı sıra kablo ve boruların tespit işlemlerinde ve güvenlik amacıyla da dedektörler kullanılabilmektedir. Bunun dışında altın arama makinası da yer altından görüntüleme sağlayan bir sisteme sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Toprak altında altının olup olmadığı, mesafesi, kalitesi hakkında bilgi veren altın arama makinası sayesinde çok daha zahmetsiz ve kesin sonuçlu işlemler gerçekleştirilmektedir. Çeşitli defin işlemlerinde kullanılmasında ise önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle toprak ayarının orta dereceli yapılması gerekmektedir. Bunun sayesinde toprak altında bulunması kuvvetle muhtemel olan önemsiz metallerin tespit edilmemesi sağlanmaktadır. Zayıf frekansların tepki vermemesiyle çok daha kısa süre içinde altın arama işlemleri yapılmaktadır.

Elektromanyetik dalgalar göndererek çalışma performansına sahip olan dedektörler metal cisimlerin yaydığı dalgaları tespit etmektedir. Bunun içinde ortalama bir sıcaklık olması önemlidir. Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda altın arama işlemleri yapılması güçtür. Metal dedektör seçimlerinde hassas denge ve kaliteli tespit gerekmektedir. Çeşitli ürünlerin seçiminde arama modunun kesin odaklı olmasına yönelik olmalıdır. Çok daha az bir kazı işlemiyle değerli metallerin bulunması sağlanabilmektedir. Yüksek sinyallerin elde edilmesiyle kazı işlemlerinin başlaması önerilmektedir. Çift ayırım modlar, konvansiyonel nabız algılama, tam aralık ayrımı da dedektörler için önemli avantajlar sağlamaktadır.

 

Leave a Comment