Dedektör satın alırken nelere dikkat etmeli?

All for Joomla All for Webmasters

Dedektör satın alırken nelere dikkat etmeli?

Dedektör satın alırken bir çok hususa dikkat etmek gerekir:

  • İyi bir dedektör diğer dedektörlere göre daha derinden bulabilmeli. Başka dedektörlerin 10 – 30 cm arası bulabildiği bir tek parayı Atacan’ın üst model cihazları 50 cm. mesafeden standart arama kafasıyla ve 55 cm mesafeden de büyük arama kafasıyla bulabilir. Başka dedektörün 25 – 70 cm civarında bulabildiği bir tencere kapağını Atacan’ın üst model cihazları standart kafasıyla 130 cm den ve büyük kafasıyla 145 cm den bulabilir.

 

  • İyi bir dedektör, diğer dedektörlere göre bulduğunun ne olduğunu daha sıhhatli ve doğrulukla bildirebilmelidir. Bazı dedektörlerde hiç bir metal ayırımı yoktur. Her metale aynı sinyali verirler. Bazı dedektörler ise sadece demire ses vermeyip diğer bütün madenlere aynı sesi verirler.Atacan Prometal’de dengeleme – ibreli – sesli ayırım olmak üzere üç çeşit metal ayırma,Atacan EX3’te dengeleme – ibreli – sesli – ışıklı ayırım olmak üzere dört çeşit metal ayırma,Atacan 2000’de dengeleme – ibreli – sesli – ışıklı ayırım olmak üzere dört çeşit metal ayırma, Elsan Digital’de ise dengeleme – sayısal – sesli – ışıklı – altına özel sesli – altına özel ışıklı ayırım olmak üzere altı çeşit metal ayırma şekli vardır ve yanılması daha azdır.

 

  • İyi bir dedektör boş toprağa sinyal vermemeli ve kullananı yanıltmamalıdır. Bazı dedektörlerde toprak ayarı yoktur. Bazılarında ise mevcuttur.Atacan’ın her modelinde gelişmiş toprak ayarı mevcuttur.Atacan’ın üst model cihazlarında otomatik toprak ayarı vardır.

 

  • İyi bir dedektörün kalitesi yüksek fiyatı uygun olmalıdır. Atacan cihazları üstün dedektörler oldukları halde, Türkiye’de bilinen ve özellikleriAtacan’a göre çok düşük kalan başka marka dedektörlerden çok daha ucuzdur.

 

  • İyi bir dedektör kolay kullanışlı olmalı, anlaşılır olmalıdır.Atacan marka dedektörün ayarları kolaydır. üzerindeki yazılar Türkçe’dir. Kullanma kılavuzu da Türkçe’dir. Yabancı dedektörleri ancak iyi İngilizce bilenler doğru kullanabilmektedirler. AyrıcaAtacan firması tarafından yeni cihaz satın alanlara dedektörün kullanılması öğretilmektedir. Ücretsiz kursu vardır.

 

  • İyi bir dedektör bozulmalara karşı garantili olmalıdır. Kullananın elinde kalmamalıdır.Atacan cihazları 12 ay garantilidir. Daha sonra ücretli olarak her zaman tamir edilebilir. Bir yabancı marka dedektör bozulduğunda tamir edilememekte ve sahibi zor durumda kalmaktadır.

Leave a Comment